22. EVROPSKO PRVENSTVO – CIRIH 2014.

SEDAM BEOGRADSKIH ATLETIČARA BRANI BOJE SRBIJE

BEKRIĆ, KOLAŠINAC I JELAČA NAJVEĆE NADE

photo268

Evropsko prvenstvo, 22. po redu, održaće se ove godine od 12. do 17.avgusta u Cirihu na najpoznatijem atletskom stadionu na Svetu – ”Letzigrund”, a Švajcarska će ovom događaju biti domaćin po drugi put. Poznavaoci sporta, atletike posebno, dobro znaju kakav značaj za atletski sport ima pomenuti stadion, poznat po najprestižnijem atletskom mitingu na Svetu – Ciriskom mitingu! Ono sto je za tenisere londonski Wimbledon teniski kompleks, to je za svetsku atletiku Ciriški-Letzigrund stadion. Savezni selektor Atletskog saveza Srbije je poslao poziv atletičarima i trenerima za predstojeći šampionat Evrope. Boje Srbije braniće ukupno 11 takmičara: Ivana Španović (dalj), Amela Terzić (1500m), Tatjana Jelača CZ (koplje), Tamara Marković CZ (400m), Dragana Tomašević (disk), Vedran Samac (koplje), Asmir Kolašinac PBG (kugla), Emir Bekrić PBG (400m prepone), Milan Ristić PBG(110m prepone),Miloš Raović PBG(400m) i Goran Nava PBG (1500m). Među pomenutih jedanaest orlova, sedmoro ih doleće iz beogradskih atletskih klubova, pet momaka iz AK Partizan i dve devojke iz AK Crvena zvezda. Najveće šanse za visok plasman ima Emir Bekrić (PBG) koji je jedini srpski atletičar u istoriji koji ima medalju sa Svetskog i Evropskog prvenstva na otvorenim borilištima u seniorskoj konkurenciji. Učenik Mirjane Stojanović će na stazu već prvog dana kada su na programu kvalifikacije. Polufinala su sutradan, a finale je zakazano za petak, 15. avgust. Aktuelni vicešampion Evrope pred polazak u Švajcarsku rekao je: – Ove godine će konkurencija biti izuzetno jaka, ali to je samo dodatni motiv da dam još više, da uradim još više. Ne opterećujem se imenima, niti bilo čime drugim, siguran sam da će mi takva konkurencija samo pomoći da dobro nastupim i ostvarim dobar plasman i rezultat.

Asmir Kolašinac(PBG) aktuelni je šampion Evrope u dvorani i bronzani sa poslednjeg EP na otvorenom u Helsinkiju. Pulen Nikole Tomasovića, pre odlaska na EP u Prijepolju bacio kuglu na daljinu od 20 metara i 79 centimetara i tako postavio novi rekord Međurepubličkih omladinskih sportskih igara u toj disciplini.”Fantastičan je osećaj, ovo je veliki podstrek pred Prvenstvo Evrope u Cirihu. Tamo ću pokušati da budem još bolji”, rekao je Kolašinac koji je najavio da mu je cilj da u Cirihu osvoji srebrnu medalju, posto mu ona jedina nedostaje u kolekciji medalja sa Evropskih šampionata.

photo269

Tanja Jelača(CZ) finalistikinja prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva u Moskvi i iza sebe ima najbolju sezonu u karijeri. Ove godine uspela je na 5 takmičenja da prebaci 60m. Učenica Dragiše Đorđića najavila je da joj je cilj da na EP obori nacionalni rekord u bacanju koplja i plasira se među najboljih osam u Evropi. Jelača je bivša juniorka šampionka Evrope i osvajač medalje na juniorskom SP. Ona zna kako se osvajaju medlje na velikim takmičenjima.

photo270

Jedan od najvećih aduta Srbije za osvajanje medalje na nastupajućem PE svakako je Ivana Španović(VNS), koja je ove godine osvojila bronzanu medalju na prvenstvu Sveta u dvorani i nalazi se na prvom mestu liste “All athletics” ispred Britni Ris. Ivana je uspešno nastupala na mitinzima Dijamantske lige i sa velikim samopouzdanjem odlazi u Cirih što će joj biti glavni prednost u odnosu na rivalke.

photo271

Vredi obratiti pažnju na mladu Amelu Terzić (Novi Pazar) koja je na svim velikim i značajnim takmičenjima u juniorskoj i mlađeseniorskoj konkurenciji osvajala medalje za Srbiju. Njen trener Rifat Zilkić nepogrešivo programira trenažni proces i sigurno je da je Amela spremna da trči najbolje u karijeri upravu na Letzigrund stadionu, što može biti dovoljno za najveće iznenađenje na 22. PE u atletici.