POVRATAK SRPSKE KRALJICE SPORTOVA NA PUTEVE STARE SLAVE

KOLAŠINAC: SLEDEĆA MEDALJA JE SVETSKA

Osvajač zlatne medalje u bacanju kugle na evropskoj atletskoj smotri u Geteborgu obećao je da će nastaviti žetvu medalja, ali ne samo na kontinentalnim takmičenjima

photo082

Srpski atletičar Asmir Kolašinac, osvajač zlatne medalje u bacanju kugle na tek završenom Evropskom dvoranskom prvenstvu u Geteborgu, obećao je da će sledeća medalja biti – svetska!

– Ponosan sam na sebe, jer sam pokazao da sam čovek od reči. Ono što obećam, to i ispunim. Pazite šta ću sad da kažem: sledeća medalja je svetska – poručio je Kolašinac na konferenciji za medije upriličenoj povodom velikog uspeha srpske atletike u Švedskoj. On je naglasio da je osvojena zlatna medalja plod dugogodišnjeg rada, ističući da je to “istorijski trenutak za njega, Atletski savez i kompletan srpski sport”. Zlatni Kolašinac je odlučio da stavi tačku na medijske napise o načinu na koji je slavio osvajanje medalje u Geteborgu, objašnjavajući kako se dogodilo da zlato proslavi sa srpskom, ali i zastavom Sandžaka.

– Odmah posle osvajanja medalje, u medijima su se pojavili razni napisi i nepotrebno se digla prašina. U svom tom ushićenju, nisam mnogo razmišljao o mogućim posledicama, pa sam uspeh proslavio sa zastavom mog naroda koju su mi dali moji drugovi koji žive u Švedskoj. To je trajalo svega pet do deset sekundi, nakon čega sam skinuo zastavu Sandžaka i nastavio da slavim sa zastavom Srbije – pojasnio je Kolašinac, naglašavajući da ga niko nije naterao da nastupa za Srbiju, pod čijom zastavom je, kako je istakao, ostvario svoj san.

Odgovarajući na pitanje novinara zbog čega nije pevao himnu Srbije “Bože pravde”, kako je obećao tokom Olimpijskih igara u Londonu, Kolašinac je rekao da atletika nije fudbal i da nema potrebe da se pevanjem himne jača timski duh. – Nijednom nisam rekao da neću da pevam himnu. U atletici himna se sluša, a ne peva – objasnio je osvajač prve zlatne medalje za Srbiju na dvoranskim prvenstvima Evrope.

photo083

Mihail Dudaš, osvajač bronzane medalje u sedmoboju, rekao je da se nada da će mu taj uspeh biti samo početak niza, koji će u budućnosti ostvariti. – Asmirova izjava o načinu na koji smo osvojili medalje sve govori. Ključ naših uspeha leži u zajedničkom duhu i u međusobnom podržavanju – naglasio je Dudaš.

Iako je oborio lični rekord u čak šest disciplina, bronzani Novosađanin je istakao da mu je “veoma krivo što to nije učinio i u sedmoj”. – Posle prvog dana bio sam prvi, jer su na programu bile discipline koje mi više odgovaraju. A onda je došla motka, disciplina zbog koje je moj trener počeo da pije antibiotike – ispričao je Dudaš, na čije reči se duhovito nadovezao njegov trener Feđa Kamasi, objašnjavajući svom pulenu da postoji razlika između antibiotika i lekova za smirenje.

Predsednik Atletskog saveza Srbije Veselin Jevrosimović rekao je da je uspeh u Geteborgu, odnosno osvajanje zlatne medalje Kolašinca i srebrne Mihaila Dudaša, dokaz da se srpska atletika vraća na stare staze. – Vraćamo stari sjaj našoj atletici, a ovi mladi atletičari će tek da nižu medalje – poručio je Jevrosimović. Generalni sekretar Saveza Slobodan Branković ocenio je da je u Geteborgu ostvaren neverovatan uspeh. – Srbija je jedna od retkih nacija kojoj je pošlo za rukom da na tri poslednja velika takmičenja osvoji medalje. Uslovi su se značajno popravili u poslednje dve godine i rezultati su vidljivi – naglasio je Branković. On je podsetio da se uveliko gradi atletska dvorana koja će omogućiti srpskim atletičarima da se ravnopravno kvalitetno pripremaju sa kolegama iz ostalih zemalja.