AK NOVI BEOGRAD – VICЕŠAMPION EVROPE U KONKURENCIJI JUNIORKI

DSC05102DSC05224

Atletičarke AK Novi Beograd osvojile su drugo mesto na Kupu evropskih šampiona za juniorke A (prva) liga i postale Vicešampionke Evrope za 2010. godine, 18.09.2010. godine u Poljskom gradu Bidgošću (gde je 2009. godine održano svetsko prvenstvo za juniore), potvrdivši tako prošlogodišnji veliki uspeh.

Ove godine im je nedostajala sportska sreća da postanu prvakinje Evrope, jer su na kraju takmičenja imale isti broj bodova kao i prvakinje Evrope, Turska ekipa Ferenbah sport klub ali je odlučio broj prvih mesta, jer su Turkinje imale više pojedinačnih pobeda.

Daleki put od 1450 km autobusom i hladno, vetrovito vreme uticalo je na sve devojke da se takmiče u okviru svojih mogućnosti a neke su prevazišle sebe i postigle rekorde šampionata, lične rezultate i pobede koje su tako značajno bile i presudne za drugo mesto.

Kup šampiona se održava u jednom danu i u 19 disciplina, počinje u 9 sati ujutru a završi se u šest popodne. Jedno zahtevno takmičenje koje dugo traje.

Svake godine kvalitet ekipa bez obzira na kraj sezone sve je bolji i bolji i koristi se mogućnost dva inostrana pojačanja, što nije bio slučaj sa našom ekipom. Pojačanja AK Novi Beograd su bila iz domaćih klubova i to je odličan način afirmacije naše zemlje, naših juniorki koja stiču međunarodno iskustvo i imaju mogućnost da se afirmišu i pokažu svoj talenat.

Pobednica Kupa šampiona, sada i rekorderka Kupa šampiona koja je proglašena za najbolju juniorku takmičenje je Amela Terzić koja je 3000m istrčala 9:20,32 (1038 bodova po tablicama). Ona je dobila specijalnu nagradu iz ruku svetskog šampiona Kipk Ketera kao i Emir Bekrić, koji je član AK Novi Beograd a takmičio je za AK Sirmijum, oborivši rekord šampionata na 400m prepone 51,07 i proglašen je za najuspešnijeg juniora sa 1074 boda.

Pobednice: Bojana Vuković troskok – 12,17, Marija Stambolić 800m – 2:11,52, Marija Vučenović – koplje – 47,12 i gore pomenuta Amela Terzić.

Druga mesta su osvojile: Ivana Petković 100m pr – 14,62, Marijela Marković 200m – 25,50 lični najbolji rezultat, Sara Savatović kladivo – 52,58, Milena Stoicev 1500m – 4;37,12, Katarina Ilić 400m – 56,62, štafeta 4x100m – 48,36 u sastavu Petković, Marković, Videnović, Sirmić, štafeta 4x400m – 3:48,02 u sastavu Marković, Stabolić, Kaličanin, Ilić. Pojačanje muške ekipe bio je član AK Novi Beograd, Nemanja Božić, koji je osvojio drugo mesto u disciplini 400m – 49,60.

Treća mesta: Andreja Videnović dalj – 5,46, Olja Nikolić 300m stipl – 11,37.20.

U ekipi su još takmičile Savanović Dragana disk, Sirmić Katarina 100m, Monika Marić motka, Emesi Habram 400m prepone i oni su svojim plasmanima doprineli uspehu ekipe. Ekipu su vodili treneri: Kockar Dejan, Lajić Slađana, Goran Radoja, Dragiša Đorđić i Mirjana Stojanović.

Kapiten ekipe Sirmić Katarina, koja je počela da se bavi atletikom u atletskoj školi kluba, koja je standardna juniorska reprezentativka i finalistkinja Evropskog prvenstva u štafeti 4×100, izjavila je: “Mnogo mi je žao sto nismo prve, želele smo tu pobedu i da postanemo prvakinje Evrope. Malo sreće nam je nedostajalo ali ovo je sport. Hvala svim devojkama što su dale sve od sebe.”

Nadamo se da će Vicešampionke Evrope postati Evropske sampionke sledeće godine, jer u juniorsku konkurenciju dolaze talentovane pionirke kluba. Uz podršku Ministarstva omladine i sporta, Sekretarijata za sport grada Beograda, opštine Novi Beograd, Atletskog saveza Srbije i Atletskog saveza Beograda, biće još snažnije i jače na sledećem Šampionatu.