ELITA: KUP EVROPSKIH ŠAMPIONA ZA CRVENU ZVEZDU

U Tampereu 25. maja, atlatičari Crvene zvezde predstavljaće Srbiju na Kupu šampiona

Šampioni Srbije i u muškoj i u ženskoj konkurenciji, Crvena zvezda, u petak rano ujutru putuje u Finsku gde će u Tampereu pokušati da se dokopa A lige Kupa evropskih šampiona. Ovaj uspeh im je prošle godine za malo izmakao na istom mestu a da li će ove godine biti uspešniji, kada proslavljaju 30 godina od titule muške ekipe i drugo mesto ženske, znaćemo u 25. maja uveče.

U petak 24. maja avion sa 46 člana Crvene zvezde poleće u 6 časova ujutru sa aerodroma Nikola Tesla i očekuje se da će preko Frankfurta i Helsinkija u Tampere stiići oko 16 časova.

Tim Zvezde čini 18 atletičarki i 19 atletičara i oni će se takmičiti u 36 disciplina (18 ženskih + 18 muških).

Takmičenje koje okuplja najbolje klubove starog kontinenta podeljeno je u dve grupe, srpski prestavnici su u B ligi.

Pored srpskog predstavnika, u Tampereu će se takmičiti još klubovi iz Italije, Švajcarske, Slovačke, Belgije, Irske, Izraela, Slovenije, Luksembrga i Finske kod muškaraca dok će kod žena umesto italijanske ekipe biti ekipa iz Holandje.

SRPSKI ATLETIČARI I VAN ZVEZDE

Srbija će imati i atletičare izvan Crvene zvezde. Kao dvojno registrovani članovi Partizana 1945 i ljubljanskog MASS-a, Emir Bekirć i Maja Ćirić takmičiće za slovenačku ekipu.

Zanimljivo je da su oboje bivši atletičari Zvezde za koju su nekada nastupali na KEŠ-u.

MUŠKA EKIPA

Mušku ekipu predvodiće kapiten kluba i treći daljaš Evrope Strahinja Jovančević.

Specijalno, zbog ovog takmičenja iz Amerike je došao Milan Ristić, srpski rekorder na preponama. Posle zdravstvenih problema koje je imao prošle godine, Ristić se uspešno vratio trkama i sada će pomoći svom klubu u borbi za medalju na KEŠ-u.

Za razliko od prošle godine Zvezda će biti jača u disku jer je sa studija u Americi došao Marko Perić, najbolji diskaš Srbije.

Od pojačanja muška ekipa će biti jača u dve discipline. Branko Pauković bacaće koplje, isto kao i prošle godine, dok će 1500m trčati talentovani Damir Klempić iz BAK-a.

Skok sa motkom biće jedina disciplina u kojoj neće biti predstavnika.

ŽENSKA EKIPA

Tri top pojačanja daće novi kvalitet i ovako već jakoj ekipi koja vlada Srbijom već celu deceniju.

Dragana Tomašević je već stadardno pojačanje kluba iz Ljutice Bogdana na Kupu šampiona ali dolazak Amele Terzić predstavlja pravo iznenađenje.

Članici Novog Pazara ovo ipak neće biti prvi nastup za crveno-bele. Ona je pre nekoliko godina nastupala za Zvezdu na Kupu Evrope u krosu, ali ovo će joj biti prvi nastup na stazi.

Dragana će pored diska bacati i kuglu dok će Amela trčati 1500m.

Tu je i Zorana Barjaktarović koja je bila deo ove ekipe i prošle godine. Za razliku od tad kada je trčala 200m sada je dobila nezahvaln ulogu da zameni Tamaru Salaški na 400m.

Zbog zdravstvenih problema neće biti Tatjane Mirković ali se zato iz Amerike vratila Dina Ćosić, dete kluba i jedna od najboljih mladih kopljašica Srbije.

Jedna od predvodnica ekipe je sprinterka Milana Tirnanić. Učesnica dvoranskog prvenstva Evrope trčaće 100m i štafetu 4x100m.

Isto kao i kod muškaraca, ni devojke neće imate prestavnicu u skoku sa motkom.

PROŠLOGODIŠNJE ISKUSTVO

Prošle godine su atletičari Zvezde isto predstavljali Srbiju na ovom takmičenju takođe u Tampereu koji je i ove godine domaćin B lige Kupa evropskih šampiona.

Ženska ekipa bila je treća i svaki njen član je dobio bronzanu medalju a klub lep pehar. Za drugo mesto i plasman u viši rang falilo im je 8,5 bodova.

Muškarci su izgubili medalju u poslednjih 30m takmičenja. Kada se činilo da je sve završeno i da će atletičari Zvezde osvojiti sigurno treće mesto, dogodio se incident.

Štafeta 4x400m je trebala da završi kao druga i da uz malo sreće kod ostalih štafeta čeka da vidi da li je možda čak i druga u ukupnom poretku. Međutim, dogodilo se nesportsko guranje koje je izbacilo našeg atletičara 30ak metara pre cilja. I pored uložene žalbe štafeta je bila diskvalifikovana i bez bodova iz te discipline za 2,5 boda muškaraci su ostali bez medalje.

SATNICA

Pre pogleda na satnicu treba se imati na umu da je vreme po lokalnom, finskom vremenu. Da bi mi u Srbiji imali tačno vreme disciplina neophodno je oduzeti jedan sat.

Atletičari će na licu mesta biti obavešteni o kol-rumu i ostalim detaljima koje trebaju da znaju.

PRENOS I PRAĆENJE REZULTATA

Prenosa B lige neće biti, za razliku od A koji će moći da se prati putem ovog linka (takmičenje traje dva dana). I ako neće biti slike uživo moćiće makar da se prate rezultati, kako za B tako i za A ligu.

TEHNIČKA UPUTSTVA

LISTE TAKMIČARA PO DISCIPLINAMA